Správný výběr MES systému

Jak již název napovídá, tento článek je určen pro všechny, kteří se chystají vybrat nový informační systém pro řízení výroby, případně potřebují rozšířit systém stávající. Hlavním cílem tohoto článku je dát čtenáři do rukou jednoduchý návod, který může ušetřit mnoho času a předejít chybnému výběru. Vhledem k tomu, že u systému typu MES (Manufacturing Execution System) se předpokládá morální životnost systému minimálně 10 let a bezpečný a bezproblémový chod tohoto systému je pro výrobní proces naprosto kritický, výběru by měla být věnována dostatečná pozornost.

Číst dál...

MES nebo výrobní modul v ERP?

Při zavádění projektu pro softwarovou podporu výrobních procesů vyvstává otázka, zda rozšířit stávající ERP systém o výrobní modul nebo zda pořídit systém pro operativní řízení výroby (MES). Připravili jsme pro vás základní srovnání obou uvažovaných řešení.

ERP (Enterprise Resource Planning) - je informační systém, který je určen k pokrytí všech funkčních oblastí podniku. Typický ERP systém pokrývá oblast účetnictví, financí, obchodu, logistiky, marketingu, skladového hospodářství, správy zákazníků, správy majetku, ... a také oblast výroby. Výčet oblastí závisí na konkrétním ERP systému a na jeho konkrétním branžovém řešení. Rozsah zpracování jednotlivých oblastí se také liší. Nejsilnějšími oblastmi jsou oblasti zaměřené na obchod.

MES (Manufacturng Execution System) - neboli výrobní informační systém,

Číst dál...

Jaké otázky si klást při výběru MES systému?

Tento krátký článek zapadá do série článku o výběru MES systému. Dnešní téma se bude věnovat seznamu nejdůležitějších aspektů, na které bychom měli brát zřetel při výběru MES systému. Tyto informace jsou založeny na velkém množství výběrových řízení, kterých se účastnili konzultanti společnosti CGI a také na zkušenostech členů organizace MES Centrum. 
  • Je dodavatel řešení skutečně zaměřený na odvětví výroby koncového zákazníka?
  • Je zajištěna dostatečná podpora řešení v oblasti koncového zákazníka (dodavatelem řešení nebo jeho systémovým integrátorem)?

    Číst dál...

Jak vybrat MES systém

    Stojíte před otázkou výběru nového systému pro řízení výroby? Nevíte kde začít a na které parametry se během výběru zaměřit? Bojíte se, že výběr vám zabere příliš mnoho času a zdrojů? V případě, že jste si na některou z předcházejících otázek odpověděli kladně, následující článek je určen právě pro Vás!

Výběr MES systému není jednoduchý. A to ať už z důvodu vysoké pořizovací ceny, velké náročnosti spojené s implementací či změnou procesů v podniku. Nezanedbatelné je také strategické rozhodnutí, kdo vám nové řešení bude dodávat, poněvadž s touto firmou budete s největší pravděpodobností komunikovat po celou životnost vybíraného systému.

V roce 2014 pro vás chystá MES Centrum sérií odborných článků zaměřených právě na oblast správného výběru MES systému a dále uživatelsky interaktivní katalog významných MES systémů dostupných na českém a slovenském trhu. Zmíněné články a parametrizovaný katalog vám pomohou se správným rozhodnutím.

 

Jste zde: Home Články Výběr MES systému